Chat or Talk in the INReview Discussion Forum Chat or Talk in the INReview Discussion Forum
 
register chat members links refer search home
INReview INReview > The Scuttlebutt Lounge > Television > Emmys > 2004 Daytime Emmy Award Nominations
Search this Thread:
  Print Version | Email Page | Bookmark | Subscribe to Thread
Author
Thread Post New Thread   
Staff
Marc Flemming
Renovator

offline
Registered: Jan 2003
Local time: 05:46 AM
Location: Santa Cruz
Posts: 3663

Post 2004 Daytime Emmy Award Nominations post #1  quote:



Outstanding Drama Series

AS THE WORLD TURNS
Christopher Goutman, Executive Producer
Carole Shure, Senior Producer
Vivian Gundaker, Producer
Kelsey Bay, Coordinating Producer
THE BOLD AND THE BEAUTIFUL
Bradley Bell, Executive Producer
Rhonda Friedman, Supervising Producer
Ron Weaver, Senior Producer
Cynthia J. Popp, Producer
GENERAL HOSPITAL
Jill Farren Phelps, Executive Producer
Mary O'Leary, Producer
Carol Scott, Producer
Mercer Barrows, Producer
Jeffrey Rabin, Producer
Deborah A. Genovese, Coordinating Producer
GUIDING LIGHT
John Conboy, Executive Producer
Robert D. Kochman, Senior Producer
Alexandra Johnson, Producer
Maria Macina, Coordinating Producer
THE YOUNG AND THE RESTLESS
William J. Bell, Sr., Senior Executive Producer
David Shaugnessy, Executive Producer
John F. Smith, Co-Executive Producer
Kathryn Foster, Producer
Nancy Bradley Wiard, Producer

Outstanding Lead Actress
in a Drama Series
AS THE WORLD TURNS
Maura West (Carly Tenney Snyder)
GENERAL HOSPITAL
Nancy Lee Grahn (Alexis Davis)
GENERAL HOSPITAL
Tamara Braun (Carly Corinthos)
GUIDING LIGHT
Kim Zimmer (Reva Shayne Lewis)
THE YOUNG AND THE RESTLESS
Michelle Stafford (Phyllis Abbott)

Outstanding Lead Actor
in a Drama Series

AS THE WORLD TURNS
Roger Howarth (Paul Ryan)
GENERAL HOSPITAL
Anthony Geary (Luke Spencer)
GENERAL HOSPITAL
Maurice Benard (Sonny Corinthos)
GUIDING LIGHT
Grant Aleksander (Phillip Spaulding)
PORT CHARLES
Thorsten Kaye (Ian Thornhart)
THE YOUNG AND THE RESTLESS
Eric Braeden (Victor Newman)

Outstanding Supporting Actor
In A Drama Series

ALL MY CHILDREN
William Devry (Michael Cambias)
DAYS OF OUR LIVES
James Reynolds (Commander Abe Carver)
GENERAL HOSPITAL
Rick Hearst (Ric Lansing)
GUIDING LIGHT
Ron Raines (Alan Spaulding)
THE YOUNG AND THE RESTLESS
Christian Jules LeBlanc (Michael Brown)

Outstanding Younger Actor In A Drama Series

AS THE WORLD TURNS
Agim Kaba (Aaron Snyder)
GENERAL HOSPITAL
Scott Clifton (Dillon Quartermaine)
GENERAL HOSPITAL
Chad Brannon (Zander Smith)
PORT CHARLES
Brian Presley (Jack Ramsey)
THE YOUNG AND THE RESTLESS
David Lago (Raul Guittierez)

Outstanding Supporting Actress
In A Drama Series

AS THE WORLD TURNS
Cady McClain (Rosanna Cabot Montgomery)
ONE LIFE TO LIVE
Ilene Kristen (Roxanne Balsom)
ONE LIFE TO LIVE
Kathy Brier (Marcie Walsh)
THE YOUNG AND THE RESTLESS
Sharon Case (Sharon Newman)
THE YOUNG AND THE RESTLESS
Heather Tom (Victoria Newman)

Outstanding Younger Actress
In A Drama Series

ALL MY CHILDREN
Eden Reigel (Bianca Montgomery)
THE BOLD AND THE BEAUTIFUL
Jennifer Finnigan (Bridget Forrester)
GENERAL HOSPITAL
Alicia Leigh Willis (Courtney Morgan)
THE YOUNG AND THE RESTLESS
Lauren Woodland (Brittany Hodges)
THE YOUNG AND THE RESTLESS
Christel Khalil (Lily Winters)


Outstanding Talk Show

DR. PHIL
Carla Pennington Stewart, Executive Producer
Gwynne Thomas, Senior Producer
Angie Kraus Bell, Supervising Producer
Kandi Amelon Sawyer, Senior Coordinating Producer
Chere Graham, Producer
Julie Johnson, Producer
Julie Ross, Producer
Judy Rybak, Producer
Edward Santos, Producer
Lisa Steinke, Producer
Kathy Giaconia, Producer
Katerina Monemvassitis, Producer
Lori Read, Producer
David Goldman Producer

THE ELLEN DEGENERES SHOW
Ellen Degeneres, Executive Producer
Mary Connelly, Excutive Producer
Ed Glavin, Executive Producer
Andy Lassner, Supervising Producer
Jason Gabel, Producer
Melissa Geiger Schrift, Producer
Hedda Muskat, Producer
Jonathan Norman, Producer
Jeff Sammon, Producer
Lawrence Williams, Producer

LIVE WITH REGIS AND KELLY
Michael Gelman, Executive Producer
Regis Philbin, Executive Producer
Albert Bianchini, Producer
Cindy MacDonald, Producer
John Ogle, Producer
Marco Puglia, Producer
Deborah Raptis, Producer
Mariann Sabol-Nieves, Producer
Joanne Saltzman, Producer
Jan Schillay, Producer
Elyssa Shapiro, Producer
Delores Spruell-Jackson, Producer
Ann-Marie Williams-Gray, Producer

THE VIEW
Bill Geddie, Executive Producer
Barbara Walters, Executive Producer
Alexandra Cohen, Supervising Producer
Jessica Stedman Guff, Senior Producer
Patrick Ignozzi, Coordinating Producer
Jakki Taylor, Coordinating Producer
Matthew J. Strauss, Coordinating Producer
Jennifer Brookman, Producer
Glenn Davish, Producer
Dana Goodman, Producer
Audrey Jones, Producer
Haleigh Raff, Producer

THE WAYNE BRADY SHOW
John Redmann, Executive Producer
Bernie Brillstein, Executive Producer
Wayne Brady, Co-Executive Producer
Erin Irwin Callahan, Supervising Producer
Shane Farley, Supervising Producer
Theresa Coyle, Coordinating Producer
Slade Abisror, Producer
John Berkson, Producer
Melissa Borruso, Producer
Fran Brescia, Producer
Maria Notaras, Producer
Risa Saslow, Producer
Liza Persky, Producer
Derek Che, Producer
Tommy Crudup, Producer
Ric Enriquez, Producer
Michelle Stuart, Producer
Fred Birckhead, Producer
Chuck Labella, Producer
Courtney Cronin, Producer
Bruce Fine, Producer
Ethan T. Berin, Producer
Wendy Miller, Producer
Danny Breen, Producer
Lee Farber, Producer


Outstanding Talk Show Host

DR. PHIL
Dr. Philip C. McGraw, Host
THE ELLEN DEGENERES SHOW
Ellen Degneres, Host
LIVE WITH REGIS AND KELLY
Regis Philbin, Kelly Ripa, Co-Hosts
THE VIEW
Meredith Vieira, Star Jones, Joy Behar, Barbara Walters, Co-Hosts
THE WAYNE BRADY SHOW
Wayne Brady, Host

Outstanding Game/Audience
Participation Show

JEOPARDY!
Harry Friedman, Executive Producer
Lisa Finneran, Senior Producer
Rocky Schmidt, Senior Producer
Gary Johnson, Senior Producer

THE PRICE IS RIGHT
Bob Barker, Executive Producer
Roger Dobkowitz, Producer
Phil Rossi, Producer

WHO WANTS TO BE A MILLIONAIRE?
Michael Davies, Executive Producer
Paul Smith, Executive Producer
Leigh Hampton, Executive Producer
Vincent A. Rubino, Co-Executive Producer
Deirdre Cossman, Producer


Outstanding Game Show Host

JEOPARDY!
Alex Trebek, Host
THE PRICE IS RIGHT
Bob Barker, Host
WHO WANTS TO BE A MILLIONAIRE?
Meredith Vieira, Host

(more)


Old Post 03-06-2004 01:06 AM
Click here to Send Marc Flemming a Private Message View Marc Flemming's Journal Visit Marc Flemming's homepage! Find more posts by Marc Flemming Add Marc Flemming to your buddy list Reply w/Quote

Staff
Marc Flemming
Renovator

offline
Registered: Jan 2003
Local time: 05:46 AM
Location: Santa Cruz
Posts: 3663

post #2  quote:

(continued)

Outstanding Performer
In A Children's Series

BEAR IN THE BIG BLUE HOUSE
Lynn Thigpen (Luna)
JEFF CORWIN UNLEASHED
Jeff Corwin (Himself)
SESAME STREET
Kevin Clash (Elmo)
SESAME STREET
David Rudman (Baby Bear and Cookie Monster)
TRUTH OR SCARE
Michelle Trachtenberg (Herself)

Outstanding Performer In An Animated Program

CLIFFORD THE BIG RED DOG
John Ritter (Clifford The Big Red Dog)
CLIFFORD'S PUPPY DAYS
Henry Winkler (Norville)
DISNEY'S KIM POSSIBLE
Nancy Cartwright (Rufus The Naked Mole Rat)
DUCK DODGERS
Joe Alaskey (Duck Dodgers)
LIBERTY'S KIDS
Walter Cronkite (Benjamin Franklin)

Outstanding Performer In A Children/Youth/Family Special

THE INCREDIBLE MRS. RITCHIE
James Caan (Harry Dewitt)
THE INCREDIBLE MRS. RITCHIE
Gena Rowlands (Mrs. Evelyn Ritchie)
THE MALDONADO MIRACLE
Peter Fonda (Father Russell)
THE MALDONADO MIRACLE
Marie Winningham (Maisie)
THE MALDONADO MIRACLE
Ruben Blades (Cruz)

Outstanding Children/Youth/Family Special

DEADLY DESIRES
Stacey DeWitt, Executive Producer
Collin Siedor, Executive Producer
Clare Roy, Director
Danielle Dardashti, Producer

THE INCREDIBLE MRS. RITCHIE
Nick Cassavetes, Executive Producer
Phil Alberstat, Executive Producer
Jana Edelbaum, Executive Producer
Walter Josten, Executive Producer
Jim Reeve, Executive Producer
Steve Robbins, Executive Producer
Chad Oaks, Producer
Mike Frislev, Producer
Linda Ambury, Line Producer

THE MALDONADO MIRACLE
Salma Hayek, Executive Producer
Susan Aronson, Producer
Eve Silverman, Producer
Don Schain, Line Producer

Outstanding Pre-School Children's Series

BEAR IN THE BIG BLUE HOUSE
Mitchell Kriegman, Executive Producer
Alex Rockwell, Executive Producer
Erica Levin, Producer
P. Kevin Strader, Co-Producer
Claudia Silver, Co-Producer
Deborah Mayer, Line Producer
James Sabatini, Coordinating Producer

BLUES CLUES
Angela Santomero, Executive Producer
Traci Paige Johnson, Executive Producer
Jennifer Twomey, Executive Producer
Wendy Harris, Supervising Producer
Alice Wilder, Producer
Marcy Pritchard, Line Producer

SESAME STREET
Dr. Lewis Bernstein, Executive Producer
Kevin Clash, Co-Executive Producer
Carol-Lynn Parente, Senior Producer
Melissa Dino, Producer
Karen Ialacci, Producer
Tim Carter, Co-Producer


Outstanding Children's Series

ASSIGNMENT DISCOVERY
Edward Deleon, Executive Producer
Nancy Walzog, Executive Producer
Jean Kaplan Teichroew, Supervising Producer
Jean Meltzer, Producer

BETWEEN THE LIONS
Judith Stoia, Executive Producer
Norman Stiles, Executive Producer
Chris Cerf, Executive Producer
Brigid Sullivan, Executive Producer
Carol Klein, Supervising Producer
Michele McDonough, Coordinating Producer
Beth Kirsch, Coordinating Producer

JEFF CORWIN UNLEASHED
Guy Nickerson, Executive Producer
Tim Braine, Executive Producer
Kevin M. Meagher, Executive Producer
Jeff Corwin, Executive Producer
Dawn Sinsel, Executive Producer
Jim Rapsas, Executie Producer
Michael Tetrick, Supervising Producer
Melinda Toporoff, Supervising Producer
Robin Hart, Producer
Paul Storck, Producer
Holly Williamson, Producer
Marc Wolloff, Line Producer

OPERATION JUNKYARD
Cathy Rogers, Executive Producer
Gayle Gilman, Executive Producer
Malcolm Bird, Supervising Producer
Rikk Grengrass, Coordinating Producer
Sandy Broadway, Producer
Katerna Monemvassitis, Producer

SCOUT'S SAFARI
Thomas W. Lynch, Executive Producer
Jim Rapsas, Executive Producer
Martha Rapp, Executive Producer
Thomas Chehak, Co-Executive Producer
George Geiger, Co-Executive Producer
Jessica Klein, Co-Executive Producer
Rocky Bester, Line Producer
David Wicht, Producer
Gary L. Stephenson, Producer
Ron Oliver, Producer
Phyllis TV Jackson, Co-Producer
Mark Crandall, Co-Producer

ZOOM
Kate Taylor, Executive Producer
Jim Johnston, Senior Producer
Kathleen Shugrue, Supervising Producer
Paul Serafini, Producer
Marisa Wolsky, Producer
Marcy Gunther, Coordinating Producer


Outstanding Drama Series
Writing Team

ALL MY CHILDREN
Agnes Nixon, Writer
Megan McTavish, Writer
Gordon Rayfield, Writer
Anna Theresa Cascio, Writer
Frederick Johnson, Writer
Jeff Beldner, Writer
Janet Iacobuzio, Writer
Lisa Connor, Writer
Addie Walsh, Writer
Victor Miller, Writer
Mimi Leahey, Writer
Bettina F. Bradbury, Writer
John Piroman, Writer
Karen Lewis, Writer
Rebecca Taylor, Writer
Christina Covino, Writer
David A. Levinson, Writer

AS THE WORLD TURNS
Hogan Sheffer, Head Writer
Jean Passanante, Co-Head Writer
Christopher Whitesell, Associate Head Writer
Tom Reilly, Associate Head Writer
Charlotte Gibson, Associate Head Writer
Susan Dansby, Associate Head Writer
Mary Ryan, Associate Head Writer
Courtney Simon, Associate Writer
Judy Donato, Associate Writer
Judy Tate, Associate Writer
Lynn Martin, Associate Writer
Meg Kelly, Associate Writer
Elizabeth Page, Associate Writer
Craig Heller, Associate Writer

GENERAL HOSPITAL
Robert Guza, Jr., Head Writer
Charles Pratt, Jr., Head Writer
Elizabeth Korte, Writer
Michael Conforti, Writer
Michelle Patrick, Writer
Garin Wolf, Writer
Mary Sue Price, Writer
Michele Val Jean, Writer
Susan Wald, Writer
Shelly Moore, Writer

THE YOUNG AND THE RESTLESS
Kay Alden, Head Writer
Trent Jones, Co-Head Writer
John F. Smith, Co-Head Writer
Joshua S. McCaffrey, Writer
Janice Ferri, Writer
Jerry Birn, Writer
Eric Freiwald, Writer
Natalie Minardi, Writer
Jim Houghton, Writer


Outstanding Drama Series
Directing Team

GENERAL HOSPITAL
Joseph Behar, Director
William Ludel, Director
Owen Renfroe, Director
Scott McKinsey, Director
Mary Madeiras, Director
Chris Magarian, Associate Director
Ron Cates, Associate Director
Penny Pengra, Associate Director
Pete Fillmore, Associate Director
Ronald C. Cates, Associate Director
Jonathan Firstenberg, Associate Director
Kathy Ladd, Stage Manager
Craig McManus, Stage Manager

ONE LIFE TO LIVE
Jill Mitwell, Director
Frank Valentini, Director
Gary Donatelli, Director
Larry Carpenter, Director
Bruce S. Cooperman, Director
Danielle Faraldo, Director
Robert Scinto, Director
Mary Ryan, Associate Director
Tracy Casper Lang, Associate Director
Teresa Anne Cicala, Associate Director
Paul S. Glass, Associate Director
Alan Needleman, Stage Manager
Richard Manfredi, Stage Manager

PASSIONS
Peter Brinckerhoff, Director
Grant Johnson, Director
Jim Sayegh, Director
Karen Wilkens, Director
Phideaux Xavier, Director
Tina Keller, Associate Director
Dania L. Guthrie, Associate Director
Paul Antonelli, Associate Director
Mary Ann Benson, Associate Director
Steven Vincent, Associate Director
Roy Friedland, Stage Manager
Michael Caron, Stage Manager
Jay Zabriskie, Stage Manager

THE YOUNG AND THE RESTLESS
Michael Denney, Director
Kathryn Foster, Director
Noel Maxam, Director
Sally McDonald, Director
Marc Beruti, Associate Director
Christopher Mullen, Associate Director
Robbin Phillips, Associate Director
Jennifer Scott, Associate Director
Donald Jacob, Stage Manager
Herbert A. Weaver, Jr., Stage Manager
Tom McDermott, Stage Manager


Outstanding Special Class Series

ANIMAL RESCUE
Alex Paen, Executive Producer/Host

A BABY STORY
Terri Johnson, Executive Producer
Glenda Hersh, Executive Producer
Steven Weinstock, Executive Producer
Nikki Strome Taub, Supervising Producer
Nikki Borrelli, Coordinating Producer
Liz Naylor, Senior Producer
Audrey Bellezza, Producer
Adrienne Hammel, Producer
Lorri Leighton, Producer
Lisa Mozo, Producer

JUDGE JUDY
Randy Douthit, Executive Producer
Timothy Regler, Co-Executive Producer
Victoria Jenest, Supervising Producer
Shannon Weber-Arellano, Senior Producer
Cybil Jordan-Malachi, Producer
Jonathan Sebastien, Producer
Richard Russakoff, Producer
Jenifer Faison, Producer
Christopher Thomas, Producer
Kirk Leins, Producer
Jenny Hope, Producer
April Fissell-Moore, Producer
Hon. Judge Judy Sheindlin, Host

TRADING SPACES - BOYS VS. GIRLS
Karen Stein-Solomon, Executive Producer
Susan Cohen-Dickler, Executive Producer
Jan Dickler, Executive Producer
Ray Murray, Executive Producer
Jim Rapsas, Executive Producer
Annie Bennett, Producer
Gabrielle Mahler, Producer
Brian Schmidt, Producer
Marianne Vogel, Producer
Diane Mizota, Host

WHEN I WAS A GIRL
Linda Ellerbee, Executive Producer
Rolfe Tessem, Executive Producer
Jeff Eisenberg, Supervising Producer
Wally Berger, Supervising Producer
Katherine Drew, Supervising Producer


Old Post 03-06-2004 01:07 AM
Click here to Send Marc Flemming a Private Message View Marc Flemming's Journal Visit Marc Flemming's homepage! Find more posts by Marc Flemming Add Marc Flemming to your buddy list Reply w/Quote
Time: 01:46 PM Post New Thread   
  Print Version | Email Page | Bookmark | Subscribe to Thread
INReview INReview > The Scuttlebutt Lounge > Television > Emmys > 2004 Daytime Emmy Award Nominations
Search this Thread:
Forum Rules:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts
HTML code is OFF
vB code is ON
Smilies are ON
[IMG] code is ON
Forum Policies Explained
 
Rate This Thread:

< >

Copyright ?2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Limited
Page generated in 0.04426098 seconds (79.88% PHP - 20.12% MySQL) with 35 queries.

ADS

© 2018, INReview.com.   Popular Forums  All Forums   Web Hosting by Psyphire.
INReview.com: Back to Home